نقد آلبوم های موسیقی

آلبوم آلگرو از امید حاجیلی

اولین آلبوم امید حاجیلی به نام آلگرو توسط شرکت ایران گام به بازار عرضه شد. این آلبوم که از شکل شمایل آن مشخص است، فضای شاد و فانتزی دارد، بعد از 7 سال فعالیت رسمی امید حاجیلی در نقش نوازنده به بازار عرضه شد. امید حاجیلی که اولین بار در آلبوم ایلیا از ایلیا منفرد در سال 1381 حضور پر رنگ و قابل توجه داشت، به عنوان یک ترومپت نواز حرفه ای در بسیاری از آلبوم های پاپ حضور داشته است. سبک کلی آلبوم را برای قیاس می توان بسیار شبیه به تراک اول آلبوم ایلیا (بی تو نمی خوام) دانست و تقریبا در همه تراک ها این فضا وجود دارد. جالب اینکه صدای امید حاجیلی هم بسیار شبیه ایلیا است. در واقع من به راحتی تاثیراتی از سبک ایلیا را در این آلبوم حس کردم. امید حاجیلی در آلبوم ایلیا خیلی فعال بود. از ترومپت گرفته تا کیبورد و جیم بی و دکلمه و کرال. بنابراین می توان انتظار نزدیک بودن سبک را داشت. گرچه سطح بعضی از تراک ها در این آلبوم به شدت پایین است ولی در مجموع با توجه به چهره ها و نام ها آلبومی است که باید به آن توجه کرد. ایران گام برای این آلبوم هم می تواند فروش متوسط خوبی را پیش بینی کند.

جلد آلبوم عکسی از امید حاجیلی است که یک ترومپت و یک میکروفن بی سیم در دست خود دارد و در حال پرش و خندیدن است. از جلد آلبوم می توان فانتزی بودن آلبوم را فهمید. پشت جلد هم نام تراک ها و زمان آنها و اطلاعات سی دی به همراه عکسی نیم رخ از خواننده چاپ شده است. در جلد داخلی به غیر از عکس خواننده اطلاعات آهنگسازان تراک ها و اطلاعات ضبط اثر آورده شده است. در داخل اینسرت هم دو عکس رنگی از خواننده به همراه اطلاعات بسیار کامل و خوبی از نوازندگان قطعات چاپ شده است. از همه دست اندرکاران موسیقی ایران هم تشکر شده! در قسمت تشکر اسم حدود 40 نفر آورده شده و بعد هم نوشته و" تک تک دوستان که در کنارم بودند" ....! ! ! گویا این آلبوم چند ملیتی هم هست! جلد آلبوم دو طرف رنگی و گلاسه است و طراحی قابل قبولی از سعید فتحی روشن دارد.

این آلبوم 49 دقیقه ای دارای 11 تراک است که 3 تراک آن ریمیکس قطعات تکراری است. ترانه ابتدایی فیلم فضانوردان هم در این البوم قرار داده شده است.

ترانه سرایان این آلبوم م.ح.  ؟!؟ ، امید حاجیلی ، ایلیا منفرد، زانیار خسروی و ترانه مکرم هستند. آنگسازی این آلبوم بر عهده امید حاجیلی بوده و تنظیم نیز امید حاجیلی به همراه بابک بروجردی انجام داده اند. قطعات ریمیکس هم از سیروان خسروی و امید حاجیلی است.

تراک اول (برای عاشقی دیره) ریمیکس است. این تراک شاد که سعی دارد کمی مایه اسپانیایی هم داشته باشد، ترانه ای از م.ح. و امید دارد.  تنظیم هم صداهای مختلف زیادی همراه خود دارد. ترانه این قطعه خوب است. ولی در مجموع تراک سطح بالایی نیست. صداهای فانتزی انسانی هم زیاد شنیده می شود که بعضی هاش جالب نیست. ساز تخصصی خواننده هم که در بیشتر تراک ها وجود دارد.

تراک دوم (دیگه بسه) با ترانه امید حاجیلی . ترانه کار خیلی خوب نیست و این تراک فقط عرصه ای برای  خواننده است. این تراک هم مایه فانتزی دارد. البته من اصطلاح فانتزی را بکار می برم. چون آرام نیست، سنگین نیست، شاد نیست،... . آهنگ معمولی است و تنظیم هم مثل آهنگ نکته قابل توجهی ندارد.

تراک سوم ( عشق منی) با ترانه امید حاجیلی. میل به همان سبک مشخص شده امید حاجیلی در دو تراک قبلی دارد. کمی فانتزی بر پایه صدای ساز تخصصی امید. البته امید در این قطعات خوب می خواند. اگر کلیات قطعه مطلوب نیست ولی جزییات واقعا خوب است. تنظیم هم بر پایه همان ساز است و یک ریتم ثابت هم در زمینه دارد. در این تراک صدای فردی دیگر هم در لابه لای سازها شنیده می شود.

تراک چهارم (التماس) با ترانه ایلیا منفرد ریتمیک آغاز می شود. خواننده افغانی تبار،مسعود حمیدی، در این تراک امید را همراهی می کند. این تراک سر و صدای کمتری نسبت به قطعات قبلی دارد. ترانه این قطعه معمولی است. در مجموع این تراک ویژگی خاصی ندارد.

تراک پنجم( برو برو) با ترانه امید حاجیلی و تنظیم بابک بروجردی و امید، به سمت موسیقی اسپانیایی میل می کند ولی نمی رسد! ترانه این قطعه خیلی خوب نیست. آهنگ ویژه ای هم ندارد و یا به دلیل تکرار ، دیگر این قطعه به نظر نمی اید. تنظیم هم چون اینکه دو نفره است،  بی نمک شده است. خواندن امید هم در این تراک افت می کند. در کل تراک قابل قبولی نیست.

تراک ششم ( عشق منی) ریمیکس است. در این ریمیکس هم سیروان فعالیتی اضافه بر ماجرای قبلی انجام نداده است! فقط کمی سرو صدای بیشتری دارد. این تراک هم همخوان دارد.

تراک هفتم ( دل منو بردی) با ترانه امید حاجیلی تراکی چند ملیتی است. یک خواننده عرب که همان امیر عبدا... معروف است و یک آواز خوان که که حامد نیک پی یکی دیگر از همراهان اولیه ایلیا بوده است. آهنگ با مایه عربی آغاز می شود (فلوت عربی) بعد امید می خواند و بعد از ان دوباره بازگشت به عربی و خواندن امیر عبدا... که به دلیل تنوع کار، قطعه خوبی است. ولی تنظیم اثر بسیار بهتر می توانست انجام شود که از این نظر تراک ضعیف شده است. در انتهای کار آواز حامد نیک پی اضافه می شود. که البته گویا خیلی هم مورد توجه قرار نگرفته است.

تراک هشتم ( عقلتو از دست دادی) با ترانه زانیار خسروی باز هم فانتزی است. با سرو صداهای عجیب امید و همایون نصیری. آهنگ کار خوب است و امید هم در این قطعه خوب می خواند. ولی ترانه خیلی خوب نیست و تنظیم هم معمولی است. این تراک خیلی متنوع است ولی با خواندن خواننده این تنوع ایجاد شده و تنظیم کننده از پس کار بر نیامده است. گویا فقط هدف ایجاد صدا در تنظیم بوده است.

تراک نهم ( برای عاشقی دیره) با ترانه  م .ح .  به سبک اصلی خواننده میل پیدا می کند بر پایه ساز تخصصی امید. آهنگ کار قشنگ است. خواننده هم خیلی خوب می خواند. این تراک خیلی شبیه کار مادر از ایلیا بود. ترانه هم که خوب است. شاید این تراک از کارهای زیبای آلبوم باشد که تیتراژ فیلم فضانوردان هم بوده است.

تراک دهم ( عقلتو از دست دادی) ریمیکس است. کاری از امید حاجیلی که مثل سایر کارهای او است.

تراک یازدهم ( بی اختیار) با ترانه ای از ترانه مکرم. در توضیحات نوشته قرار بوده با زنده یاد ناصر عبدالهی خوانده شود. این تراک آرام ترین تراک این آلبوم است. ترانه این قطعه زیبا است و آهنگ آرام با تنظیم مناسب و خواندن آرام امید حاجیلی و کر خوانی سارا نایینی و مارال محمدی و نوازندگی میثم مروستی، این اثر را مورد توجه قرار داده است. این تراک هم از قطعات خوب البوم است.

آلبوم آلگرو در مجموع اثری نسبتا شاد و فانتزی است هم چنین پر سر و صدا و البته معمولا عامه پسند! در صورتی که به تراک اول البوم ایلیا علاقه دارید، این آلبوم را تهیه کنید. قیمت این آلبوم که فقط به صورت سی دی عرضه شده 1500 تومان است. کپی نکیند. دانلود نکنید. آلبومم اصل را با کیفیت عالی بخرید.

 

آدرس سایت امید حاجیلی: www.omidhajili.com

آدرس سایت شرکت ایران گام: www.irangaam.com

منتظر نظرات شما هستم. (اطلاعات کامل موسیقی ایران)

ارتباط با شما: v.azamusic@gmail.com

نوشته شده توسط azamusic در ساعت 19:13 | لینک  |